Tema Orientaliska Mattor den 28 november 2011
1026 Afshar
Antik, 122x142
Såld: 1.600 kr
Såldes den 28 november 2011 -
1020 Bachtiari
Tidigt 1900-tal, 150x298, jämnt slitage
Såld: 9.600 kr
1004 Beluch
Bönematta, semiantik, 87x163
Såld: 1.700 kr
Såldes den 28 november 2011
2143 Beluch
tidigt 1900-tal, 180x320
Såld: 13.100 kr
1013 Esfahan
Såld: 3.100 kr
1021 Farahan
Antik, 154x290
Såld: 4.600 kr
Såldes den 28 november 2011
1009 Hamadan
semiantik, 147x97
Såld: 1.900 kr
1025 Karadja
semiantik, 104x478
Såld: 3.300 kr
1015 Kashan
Bönematta, Semiantik, 69 x 154
Såld: 1.900 kr
Såldes den 28 november 2011
1016 Kashan
semiantik, 137x207, full lugghöjd
Såld: 3.600 kr
1027 Kashan
semiantik, 246x344
Såld: 10.000 kr
1014 Kashan
tidigt 1900-tal, 260x360
Såld: 8.600 kr
Såldes den 28 november 2011
1018 Kelardasht
semiantik, 101x238
UTGICK
28 november kl 18:21 -
1007 Kelim
Senneh, antik, 122x199
Såld: 7.100 kr
8063 Khamse
Antik, 155x200
Såld: 2.400 kr
Såldes den 28 november 2011
1024 Kina
Tidigt 1900-tal, 60x93, Pulo-Tigmamönster
Såld: 2.400 kr
1011 Kuba
Surahanimönster, 104x139
Såld: 1.000 kr
1010 Kurd
semiantik, 117x223
Såld: 1.300 kr
Såldes den 28 november 2011
1005 N.v persisk
Antik, 107x434
Såld: 2.500 kr
1017 Shirvan
Såld: 9.700 kr
1008 Täbriz
semiantik, figural, 292x395
Såld: 20.000 kr
Såldes den 28 november 2011
1019 Tafresh
semiantik, 137x189
Såld: 3.000 kr
1001 Teheran
Tidigt 1900-tal, 220x315
Såld: 7.100 kr
1023 Tibet
Antik, 65x117
Såld: 4.000 kr
Såldes den 28 november 2011
1022 Yomut
Antik, 220x350
UTGICK
28 november kl 18:23